#Kínai Kommunista Párt



65 éve tombol a kínai kommunizmus - Nagyítás-fotógaléria
 

65 éve tombol a kínai kommunizmus - Nagyítás-fotógaléria

Hatvanöt éve, 1949. október 1-én kiáltották ki a Kínai Népköztársaságot, melynek alapkövét a pekingi Mennyei Béke kapujánál Mao Ce-tung rakta le. Mao, aki már a Kínai Kommunista Párt 1921-es alapításánál is jelen volt, végül a Csang Kaj-sek vezette Nemzeti Párttal (Kuomintang) szembehelyezkedve, a Vörös Hadseregével az oldalán szerezte meg a hatalmat. A 65 éves népköztársaság az alapítása óta őrzi egykori rendjét, a vezetés pedig továbbra is a kommunisták kezében van, annak ellenére, hogy többször is fegyveresen kellett efojtani az ellenzéki hangokat. Hongkongban közel egy hete tartanak az ellenzéki és diáktüntetések, a résztvevők pedig az évforduló előtt ultimátumot adtak Hongkong kormányzójának: vagy szerdáig visszalép és visszavonják a Peking által hozott kormányzóválasztási jogszabályt, vagy még nagyobb számban vonulnak az utcára.

Fülöp Máté (szerkesztő) Fülöp Máté (szerkesztő)

A kínai
 

A kínai "ötvenhat" vérfürdője még mindig tabu

Miközben a Szovjetunió és Kelet-Európa javában haladt a szabad választások és a szocialista rendszer lebontása felé, az 1989-ben sokat hangoztatott reformfolyamatok nem mindenhol vettek ilyen irányt. Bár Kína elvileg már egy évtizede elköteleződött a reformok mellett, a Kínai Kommunista Párt (KKP) mégis olyan brutális módon vetett véget a helyi ellenzék és a nemzetközi közvélemény optimizmusának, hogy nem hagyott kétséget a jövője, illetve az általa követett irány felől. 25 éve vezényeltek tankokat a Tienanmen téri civil tüntetők ellen.

Fazekas Zsuzsa Fazekas Zsuzsa

120 éve született Mao Ce-tung – megemlékezések Kínában
 

120 éve született Mao Ce-tung – megemlékezések Kínában

Visszafogottság és kettősség jellemezte Mao Ce-tung születésének 120. évfordulóját Kínában. Nemcsak a néhai vezető dicső tetteit, hanem azokat a - Mao halála után kezdődött - gazdasági reformokat is méltatták, amelyek szöges ellentétben állnak a kommunista Kína atyjának elképzeléseivel.

MTI/AP/AFP MTI/AP/AFP


Túl öregek a változáshoz Kína új vezetői
 

Túl öregek a változáshoz Kína új vezetői

A papírforma győzött a kínai választásokon, csupán a pártot irányító héttagú bizottság magas átlagéletkora ad okot meglepetésre. Az új elnök, Hszi Csin-ping beszéde bizakodásra adhat okot, az idősebb bizottsági tagokat viszont nem valószínű, hogy rá lehet majd venni jelentős reformokra.

Zubor Zalán Zubor Zalán

Vezetőváltás Kínában: reformillúziók
 

Vezetőváltás Kínában: reformillúziók

Bár hosszas, zárt ajtók mögött zajló politikai harcok előzték meg, nem várhatók meglepetések a Kínai Kommunista Párt vezetőváltó kongresszusán. A kérdés inkább az, hogy a stafétát átvevő szürke hivatalnokok képesek lesznek-e véghezvinni a szükséges gazdasági és társadalmi reformokat.

Zubor Zalán Zubor Zalán

Megkezdődött a Kínai Kommunista Párt kongresszusa
 

Megkezdődött a Kínai Kommunista Párt kongresszusa

Kína folytatni fogja a politikai szerkezet reformját, a demokrácia kiszélesítését, aminek része a demokratikus választás, a jogok és a szabadság biztosítása - hangoztatta egyebek mellett csaknem másfél órás beszámolójában Hu Csin-tao, a Kínai Kommunista Párt (KKP) főtitkára a párt XVIII. kongresszusának nyitónapján, csütörtökön.

MTI MTI


Hová tűnt Kína következő vezetője?
 

Hová tűnt Kína következő vezetője?

Előkerült, egészséges, meglátogatott egy egyetemet és már az amerikai védelmi miniszterrel is találkozott Hszi Csin-ping kínai alelnök, aki akár egy hónap múlva Kína új vezetője lehet. Váratlan eltűnése mögött ugyanúgy a kongresszushoz köthető hatalmi harcot sejtenek, mint a tavasszal kirobbant belpolitikai botrány mögött.

hvg.hu hvg.hu





Kína térnyerése és gazdasági dilemmái
 

Kína térnyerése és gazdasági dilemmái

Öt év múlva az USA-t is megelőzve a világ legnagyobb gazdasága lehet a kínai. Addig azonban a gyorsuló infláció modellváltást kényszeríthet ki, mert a központi tervezés már, a korlátozott piacgazdasági eszköztár még nem nyújt megoldást.


A Kínai Kommunista Párt megágyazott Disneylandnek
 

A Kínai Kommunista Párt megágyazott Disneylandnek

Több mint fél évtizedes tárgyalássorozatot követően hivatalosan is megkezdődtek a sanghaji Disneyland építkezési munkálatai pénteken. A hírt Jü Csengseng (Yu Zhengsheng), a Kínai Kommunista Párt egyik prominense jelentette be, a délelőtt megtartott ceremónián Bob Iger, a Walt Disney Co. vezérigazgatója is részt vett.

MTI MTI


Orbán szerint nemzeti érdek, hogy Kínával barátkozzunk
 

Orbán szerint nemzeti érdek, hogy Kínával barátkozzunk

A magyar nemzetgazdaságnak és a magyarországi embereknek az az érdekük, hogy a világgazdaság leendő centrumával, Kínával, mély, kiegyensúlyozott és baráti kapcsolatokat ápoljunk - mondta Orbán Viktor, a Fidesz elnöke csütörtökön az MTI-tudósítójának Pekingben, ahol pártja hivatalosan is felvette a kapcsolatot a Kínai Kommunista Párttal (KKP), továbbá gazdasági tárgyalásokat folytatott.

hvg.hu hvg.hu

Orbán a kínai kommunistákkal ismerkedik
 

Orbán a kínai kommunistákkal ismerkedik

Hivatalosan felvette a pártközi kapcsolatokat a Kínai Kommunista Párttal (KKP) Orbán Viktor, a Fidesz elnöke szerdán Pekingben, ahol fogadta őt Hszi Csin-ping (Xi Jinping), a KKP központi bizottsága politikai bizottsága állandó bizottságának tagja, kínai alelnök - jelentette a pekingi rádió.

hvg.hu hvg.hu